O nás

Fotbalový klub 1999Praha byl založen v roce 1999 bratry Michalem a Martinem Macourkovými za asistence Andreje Šnajdera a Tomáše Seiberta. Hybnou silou vzniku klubu bylo bezesporu obrovské nadšení pro fotbal, které se tehdy nevztahovalo pouze k výše jmenovaným, ale k drtivé většině hráčů 1999Praha.

Klub vznikl původně jako studentské mužstvo a dodnes tvoří studenti různých pražských vysokých škol část kádru 1999 Praha. Původně bylo dokonce samotné jádro týmu tvořeno začínajícími studenty VŠE (Máca, Andrej..) ke kterým když se přidala parta okolo T. Kačeny (pův. Motorlet) tak vznikla třaskavá směs, jejíž epicentrem byla hospodská zařízení všeho druhu. Přiznejme si to - ke konzumaci piva či k zápasům naší milované Sparty Praha měli leckteří hráči mnohem blíže nežli k vlastnímu tréninkovému procesu. Postupem času se však začaly věci měnit, přicházeli další kvalitní hráči, klub získal vlastního trenéra, dobré tréninkové i herní zázemí a začal být koncepčně veden, čímž byl vytvořen předpoklad pro postup oddílu do vyšších soutěží.

A jak se tento postup odehrával? Od své první a zakládající sezóny 2000/01, kdy 1999Praha pochopitelně působila v pražské III. třídě a po počátečních obtížích začala pravidelně dosahovat umístění do pátého místa. Výrazné zlepšení nastalo zejména v sezóně 2003/2004, kdy mužstvo převzal hrající trenér Jan Skýpala, který jeho hře vtiskl určitý řád a zavedl progresivní a propracované tréninky. Postupový duch však dokázal oddílu 1999 Praha vtisknout až nový trenér Petr Hubený, který po dvou letech usilovné práce dotáhl 1999 Praha v sezoně 2005/2006 k vytouženému postupu do II třídy. Zde se 1999 Praha v žádném případě neztratila a pohybovala se převážně v té vyšší polovině tabulky. Původní hráči oddílu zde značně vyzráli a do klubu se navíc podařilo přivést řadu klíčových hráčů - zmiňme za všechny především M. Suchánka z Motorletu, který spolu s V. Chačaturovem vytvořil to pravé hnací ústrojí týmu. A hle, výsledek se dostavil dříve, než jsme si všichni mysleli: 1999 Praha v sezoně 2007/2008 suverénně postoupila k překvapení všech do IB třídy! Ostatně leccos již naznačila spanilá jízda klubu Pražským pohárem, kdy se naše mužstvo coby naprostý outsider dostalo až do 1 finále, když dokázalo vyřadit týmy z IA třídy či dokonce z pražského přeboru (Uhříněves, Ujezd nad lesy aj.). První sezona 1999 Prahy v IB třídě byla nevyrovnaná: zatímco v podzimní části zde klub působil jako sebevědomý nováček, který se nového prostředí nezalekl a okupoval horní polovinu tabulky (5. místo po podzimu), na jaře došlo k značnému uspokojení a tudíž i podcenění soutěže a 1999 Praha následkem tohoto poprvé ve své historii okusila, jaké je to bojovat o záchranu až do posledního kola! Naštěstí to dopadlo dobře a ve své druhé sezóně bojovala 1999 Praha dokonce o postup do 1.A. třídy a to až do předposledního kola, když se celou sezónu přetahovala o postup s týmem Nuslí. Velikým sportovním přínosem bylo angažování trenéra Juraje Šimurky v jarní části sezóny, avšak o jediný bod nám přesto postup uniknul.
V sezóně 2010/2011 jsme to však dokázali, historický postup mladého klubu do 1.A třídy se podařil. Stabilizovali jsme a citlivě doplnili kádr, založili B-tým a s velkým úsilím, hnáni pevnou vůlí a kvalitou našich hráčů jsme se ziskem 56 bodů vyhráli soutěž pod vedením trenérského tria Hubený, Suchánek, Vojtíšek a v paměti jistě zůstanou památné zápasy s Bílou Horou, na Lipencích, na Aritmě, aj. Rozhodovalo se až v posledním kole Na Děkance proti Radotínu B, kdy jsme suveréně zvítězili 5:0 a bouřlivé oslavy mohly začít.
V premiérové sezóně v I.A. třídě jsme obsadili 5. místo se ziskem 44 bodů a ukázali jsme tak, že náš postup do vyšší soutěže byl oprávněný a zasloužený. Od té doby hrajeme I.A třídu pravidelně, ale páté místo z první sezóny v této souteži se nám pokořit zatím nepodařilo a s neustále roztoucím věkovým průměrem to bude rok od roku těžší. Mezitím došlo ke zrušení rezervního týmu dospělých.

Prvním hřištěm 1999 Praha byl areál v Praze - Dubči, kde oddíl působil v prvních letech své existence. První dva roky jsme dokonce s Dubčí společně trénovali a dodnes nás s tímto klubem pojí přátelské vztahy. Pravidelně se například s tímto oddílem střetáváme v rámci letní či zimní přípravy. V dalších letech se 1999 Praha přestěhovala do areálu stadionu Děkanka v pražských Nuslích, kde disponuje špičkovým travnatým hřištěm a také velmi pěknými šatnami s vířivkou. Tréninkové zázemí jsme po delší dobu měli v areálu Sparty Krč, která byla s určitou nadsázkou naším sesterským klubem, ale poslední roky jsme trénovali střídavě na našem tehdy domácím hřišti na Děkance a na Motorletu, když není tajemstvím, že právě jinonickým Motorletem prošla řada našich současných hráčů. Po neshodách v závěru sezóny 2018/19 jsme se rozhodli Děkanku po mnoha letech opustit a naším domácím stánkem se stává právě Motorlet. Během dlouhých zimních měsíců trénujeme na umělé trávě ve Zbuzanech a právě na Motorletu, účastníme se zimního turnaje WeberCup na Aritmě a Radotíně a v zimě i v létě pravidelně jezdíme na soustředění do nedalekého Benešova. Kromě toho se v rámci oddílu odehrává celá řada dalších akcí, velmi tradiční bývaly např. posezónní pobyty na Slapech či v posledních letech cyklistické výlety Tour de Prague po hřištích našich soupeřů. Jádro týmu hraje i populární Hanspaulskou ligu v mužstvu SKA Torpedo Ohrobec a 1999 Praha měl do jara 2017 i svůj vlastní bowlingový tým.


Napsali o nás...

Na stránkách Pražského fotbalového svazu se objevil rozhovor s naší posilou do zálohy Matějem Čmejlou. Přečíst si jej můžete zde.


Na stránkách Pražského fotbalového svazu se objevil rozhovor s naší útočnou posilou Ondřejem Měskou. Přečíst si jej můžete zde.


Na stránkách Pražského fotbalového svazu se objevil rozhovor s Andrejem Šnajderem při příležitosti výročí 20 let klubu. Přečíst si jej můžete zde.


Na stránkách Pražského fotbalového svazu se objevil rozhovor s naším hráčem Jakubem Tomkem. Přečíst si jej můžete zde.


V záříjovém čísle (2014) Pražském Fotbalovém Speciálu vyšel na dvoustraně článek v sekci "Hobby" článek našich hráčích. Celé číslo ke stažení zde.


Videoreportáž ze zápasu SK Střešovice 1911 - 1999 Praha 5:4 (3:1) 4.5.2013

Reportáž ze zápasu: http://www.youtube.com/watch?v=eGYGaRw5FHM

Pozápasový rozhovor (i s hráčem Michalem Suchánkem): http://www.youtube.com/watch?v=sHD47HfiPUw


V říjnovém čísle (2013) Pražském Fotbalovém Speciálu vyšel na dvoustraně článek o našem klubu včetně několika fotek. O naší historii, domácích hřištích a ambicích do budoucna. Celé číslo ke stažení zde.


V sobotních sportovních televizních novinách TV Nova byla odvysílána reportáž ze zápasu Újezd Praha 4 B - 1999 Praha B, kde za domácí nastoupil trenér české reprezentace, Michal Bílek. Odkaz na video, kde je mimo jiné vidět typický a dnes již legendární obranný zákrok Roberta Chačaturova, zde: http://tn.nova.cz/sport/euro2012/zpravodajstvi/video-bilek-radil-pred-od...


Obránce 1999 Praha Jan Zelenka se stal mistrem Evropy novinářů.

http://isport.blesk.cz/clanek/fotbal/122070/inspirace-pro-fotbalisty-nar...


Postup do I. A třídy mají fotbalisté týmu 1999 Praha na dohled. Stejně jako před rokem. Tehdy ale nezvládli vypjatý finiš soutěže a výš šly Nusle. Teď se 1999 Praha přetahuje o první příčku s Bílou Horou. Tři kola před koncem sezony má tým k dobru jeden bod. „Věřím, že tentokrát to zvládneme. Nechceme, aby se opakovalo loňské zklamání,“ říká hrající předseda klubu Andrej Šnajder.

Celý rozhovor zde


V prvním čísle v nově vydávaném Pražském fotbalovém Speciálu, který vydává Pražský fotbalový svaz, je rubrika "profese", tentokrát s podtitulkem "Pozor, pálí exekutor!" věnovaná našemu sportovnímu řediteli, hráči a hlavně velkému srdcaři 1999 Praha, Michalu Suchánkovi! V článku si můžete přečíst, co všechno obnáší jeho profese, jak vypadá jeho běžný pracovní den a jak se jej snaží skloubit s fotbalem a že fotbal je u něj po všech směrech číslo jedna.  pfs_suchy.jpg (ztraceno)


Na tomto místě předkládáme rozhovor se sekretářem Andrejem Šnajderem od redakce fotbalpraha.cz v souvislosti s historickým postupem 1999 Praha do čtvrtfinále Pražského poháru v sezoně 2007/2008:

1999 PRAHA, POSTRACH PŘEBOROVÝCH CELKŮ V POHÁRU, SE JEDE NA UHELNÉ SKLADY POKUSIT O ZÁZRAK

30. 4. 2008


Jakoby divizní celek vyřadil v domácím Poháru dva ligové soupeře a teď se chystal na třetího. Podobně to v této sezoně mají fotbalisté týmu 1999 Praha. Účastník II. třídy v Poháru PFS přešel přes přeborovou Uhříněves i Újezd nad Lesy a dnes ho čekají Uhelné sklady, které patří do užší špičky soutěže. „Že bychom i do třetice postoupili? To by byl zázrak,“ myslí si Andrej Šnajder, hrající člen vedení klubu, který byl založen před devíti lety.

 

Proč by se vám to nemohlo podařit, vždyť už jste přešli přes Uhříněves i Újezd?

Oba soupeři nás podcenili a poslali do zápasu kombinované týmy. S Uhříněvsí jsme hráli opravdu dobře a o gól vyhráli. S Újezdem to bylo jiné. Dostal nás pod velký tlak a dál jsme šli až na penalty.

Takže něco podobného dnes podle vás nehrozí?

Uhelné sklady jsou z této trojice určitě nejkvalitnější soupeř, je to favorit na zisk trofeje. Navíc nemají béčko, takže nemůžou postavit nějaký mix.

To vás tedy čeká opravdu těžká práce.

Tak to určitě. Ale nejedeme tam s tím, že chceme prohrát, i když jiný výsledek by byl zázrak.

Jaký výsledek byste tedy bral?

Nechtěli bychom dostat veký nářez. Porážka třeba o tři góly by byla v pohodě. Před šesti lety jsme v Poháru dostali 12:1 od Horních Měcholup. Něco podobného nechceme rozhodně zopakovat. Uhelkám se to pokusíme co nejvíc ztížit.

Berou si třeba vaši spoluhráči v práci dovolenou, aby si proti Uhelným skladům zahráli? Přeci jen se začíná dost brzy.

Po domluvě s Uhelnými sklady jsme posunuli začátek na 17.30, i tak ale budou kluci muset jít z práce dřív. Chceme se sejít v nejsilnější sestavě.

Vypadá, že tuhle soutěž berete docela vážně.

Pro nás je Pohár dobrý hlavně v tom, že na přátelák ani náhodou neseženeme přeborový tým. Takhle si vždycky zahrajeme s dobrým soupeřem, je to takové zpestření.

Své pohárové zápasy hrajete vždycky u soupeře, proč?

Je to taková tradice. Naše domácí hřiště na Děkance nebývá vždycky volné, takže je nejjednodušší zeptat se soupeře, jestli by se to nemohlo sehrát u něj. Uhelky s tím neměly problém.

Takže jste specialisté na zápasy venku?

To zase ne, ve druhé třídě je pro nás domácí prostředí důležité, ještě jsme doma neztratili ani bod.

I díky tomu vedete skupinu D a míříte do I. B třídy.

Určitě chceme postoupit.

To by byl pro váš klub historický úspěch, že?

To ano. Ze začátku jsme hráli třetí třídu, pak se nám povedlo postoupit do druhé, teď chceme zase o soutěž výš. Vedeme o čtyři body před Pragou, ale ta má zápas k dobru. Každopádně to máme pořád ve svých rukách. Chceme poznat, jaký je rozdíl mezi druhou třídou a I. B třídou. Kdyby se nám postup povedl, rozhodně se v ní chceme udržet. Ale nikdo neví, co od toho čekat.

Máte v týmu nějaké známější jméno?

Většina kluků, co za nás hraje, přijela do Prahy studovat. Fotbal hráli v dorostu, ale pak třeba přestali kvůli zranění. Jsme spíš velcí srdcaři. Jsme trošku nestandardní klub. Třeba nemáme mládež, ani funkcionářské zázemí, jako jiné kluby.

Jak to pociťujete?

Že třeba nejsme pod záštitou nějaké městské části, nebo že si musíme na každý zápas pronajímat hřiště.

To platí kdo?

Máme sponzora, ale vybíráme i příspěvky mezi sebou. Hráči jsou zároveň funkcionáři klubu, jako já. Jen trenéra máme nehrajícího, ale byly doby, kdy byl i hrající.


Rozhovor k postupu do II. třídy z 05/2006 zde.